Redukce a modelace prsou


Redukce a modelace prsou


Úvod


Prsy jsou odedávna symbolem ženskosti a krásy. Ideál krásy je různý v jednotlivých kulturách a měnil se v průběhu staletí. Dnešní ženy chtějí mít pěkně tvarované, symetrické prsy, proporční vůči postavě. S věkem a vlivem kojení, případně i větší ztrátou hmotnosti, dochází ke změně velikosti a tvaru prsů. Prsy většinou poklesnou a prsních žláz s přibývajícím věkem ubývá. Problém často pomůže v těchto případech vyřešit modelace prsou, která může být eventuelně spojená s augmentací, nebo augmentace. Na druhé straně některé ženy trpí nadměrně velkým poprsím. Mezi jejich nejčastější stesky patří bolesti zad, otlaky od ramének podprsenky, nemožnost zakoupit odpovídající prádlo a oblečení, opakované zapářky pod prsy, omezení ve fyzických aktivitách, nemožnost sportování a tudíž obtížné snižování nadváhy a podobně. Pro tyto ženy může být vhodným řešením redukční operace prsou.


Co je to redukce a modelace prsou?


Redukce prsou je operace, jejímž cílem je především zmenšení velkých pendlujících prsů a zároveň jejich zvednutí a zlepšení tvaru.

Modelace je operace, jejímž cílem je zvednutí a zlepšení tvaru prsů. Prsy získávají při operaci mladistvější vzhled.


Co lze očekávat od redukce a modelace prsou?


Při redukci prsou je účelem operace kromě estetického také zdravotní hledisko – ulevit bolesti zad, krku a ramen, odstranit nepříjemné pocity a otlaky ze zaříznutých ramének podprsenky, usnadnit udržování hygieny v kožních záhybech pod prsy a také zlepšit kvalitu života ve smyslu lepší možnosti fyzické aktivity, která byla předtím omezená kvůli velikosti prsů.

Modelací prsou je dosaženo lepšího a pevnějšího, mladistvějšího tvaru, bradavka je menší, lépe ohraničená a nevisí pod podprsní rýhou.


V jakém věku lze provést redukci a modelaci prsou?


Redukční operaci prsou lze provést v jakémkoliv věku, ale nejlépe je operaci provádět až v době, kdy jsou prsy plně vyvinuty, tj. cca od 18-20 let věku ženy. Modelace se provádí většinou pro změny způsobené kojením v době, kdy žena již nekojí a neplánuje další těhotenství. Operaci lze však provést u dospělých žen kdykoliv.


Pro koho je redukce prsou vhodná?


Redukce prsů je vhodná pro pacientky s normální tělesnou hmotností a s dokončeným vývojem prsou. Ideálními pacientkami jsou ženy, které netrpí žádnou život ohrožující nemocí, ženy dobře motivované s pozitivním postojem a jasně definovanými cíly operace, kterými jsou – zmenšení prsou a zlepšení tvaru prsou a zmírnění bolestivých symptomů. Kouření může negativně ovlivnit hojení a zvýšit výskyt komplikací.


Pro koho je vhodná modelace prsou?


Modelace prsou je vhodná pro ženy, jejichž prsy ztratily původní objem, ať již z důvodu kojení, stárnutí nebo větší ztráty hmotnosti. Ostatní doporučení jsou stejná jako u redukce prsou.


Jaké jsou jizvy po redukci a modelaci prsou?


Jizvy jsou nevyhnutelnou součástí obou typů operací. Průběh jizev závisí na použité technice redukce nebo modelace a rozsahu operace. Jizvy jsou vždy kolem bradavky, dále většinou od bradavky dolů a dle potřeby i pod prsem v podprsní rýze. Vzhled jizev závisí převážně na typu hojení pacientky. Jizvy mohou mít vzhled od jemných a tenkých jizviček až po rozšířené a plošné jizvy či vystouplé plastické jizvy keloidní.


Jaké jsou metody redukce a modelace prsou?


Existuje množství technik redukčních operací prsou. Jednotlivé techniky se liší především podle průběhu chirurgických řezů a stopky, na které je posouván prsní dvorec a bradavka. Nejčastěji je používána incize (řez) tvaru obráceného T nebo vertikální řez. Vertikální řez (incize) zanechává pouze svislou jizvu od bradavky dolů na rozdíl od řezu obráceného T, který zanechává také jizvu v podrsní rýze. Vertikální incize je vhodnější pro menší prsy, T- incize pro větší. Alternativou pro menší modelace je řez pouze kolem bradavky (cirkumareolární incize). Pro velmi velké prsy je někdy vhodné použít metodu redukce s transplantací prsního dvorce a bradavky.


Je vhodné kombinovat modelaci prsou s jinými operacemi?


Modelaci prsou je možné eventuelně kombinovat s jinými operacemi. Často je diskutována otázka současné modelace a augmentace prsou. Tyto dvě operace lze kombinovat. Výhodou jsou dvě operace provedené v jedné narkóze, ale na druhou stranu je nevýhodou obtížnější a méně přesný odhad výsledného tvaru prsou.


Provádí se modelace a redukce v celkové nebo místní anestézii?


Operace se provádí v celkové anestézii.


Jak probíhá redukční / modelační operace prsou?


Před vlastní operací si operatér zakreslí na prsech operační řezy. Při operaci je nejprve operační pole desinfikováno a zarouškováno. Poté jsou vedeny řezy podle předoperačního nákresu tvaru obráceného T, vertikální nebo cirkumareolární redukce/modelace. Předoperační nákres je udělán na základě pečlivého měření výšky dvorců, vzdálenosti dvorců od středu, velikosti base prsu a dalších. Dvorec bradavky je zmenšen na požadovaný průměr. Bradavka je ponechána na stopce, která obsahuje tkáň žlázy, tuk, nervy a cévy zajišťující její výživu, a přemístěna do nové vyšší polohy. Při redukční operaci je podle nákresu odstraněno požadované množství tkáně prsní žlázy, tuku a kůže. Při modelační operaci se odstraní pouze část kůže, množství tuku a prsní tkáně se nezmenšuje. Vertikální a horizontální incize jsou poté spojeny k sobě a sešity vstřebatelnými stehy. Tímto způsobem je vymodelován nový tvar prsu. Na prsy je poté obvykle naložen elastický obvaz a později modelační elastická podprsenka.


Jak dlouho trvá operace a jaká je rekonvalescence po operaci ?


Operace obvykle trvá v průměru 2-3 hodiny. Při operaci mohou být zavedeny drény, které jsou vytaženy po operaci obvykle 1-3 den, i později. Dále je doporučeno nošení kompresivního elastického prádla (modelační podprsenky) 24 hodin denně – po dobu několika týdnů po operaci. Modelační elastické prádlo poskytuje podporu hojícím se tkáním, zmírňuje otok, zmírňuje bolest při pohybu a formuje dobrý tvar prsou.


Je možné po redukci prsů kojit?


Schopnost kojení může být redukční operací ovlivněna (snížena), protože se odstraňuje část prsní žlázy. Nejméně je schopnost kojení ovlivněna při použití techniky tzv. „dolní – centrální stopky“. Při kojení mohou v operovaném prsu vznikat změny ve formě cyst a zánětů a také může dojít ke změně tvaru následkem zvětšení prsu při kojení. Proto je vhodné operaci dobře zvážit z pohledu plánovaných těhotenství.


Je výsledek redukční operace trvalý?


Výsledek operace mohou ovlivnit změny v prsu během těhotenství a větší změny hmotnosti pacientky. Dále může být vzhled prsu ovlivněn dalším přirozeným stárnutím organismu a ochabnutím tkání.


Jaký je průběh léčby po operaci?


Bolest po operaci, snížení citlivosti, otok, pohmožděniny, nepříjemné pocity mohou provázet období krátce po operaci. Z tohoto důvodu je bolest po operaci tlumena analgetiky a je vhodné nošení kompresního prádla – elastické podprsenky, která změnšuje bolesti, otok a poskytuje podporu pro hojící se tkáně, a také formuje prsy do pěkného tvaru. Nošení modelační podprsenky doporučujeme po dobu nejméně 2-5 týdnů a dále doporučujeme denní nošení normální podprsenky k udržení tvaru modelovaných (redukovaných) prsou po dobu 6-12 měsíců. Po operaci je vhodné relativní fyzické šetření po dobu nejméně 2 týdnů, do doby , než se zhojí rány. Po zhojení ran je většinou možné vykonávat běžné činnosti denního života, které nevyžadují větší fyzickou námahu. Sportovat a vykonávat veškeré fyzické aktivity je většinou možné nejdříve po cca 6-8 týdnech. Konečný výsledek je možné hodnotit nejdříve po 3 měsících.